15 Mart 2012 Perşembe

Büyükada,kitaplar,metruk evler..

Yine bir Ayşe Kulin klasiğiyle ruhumu dinlendiriyorum diyebilirim tam olarak..

Büyükada'da başlayan 1900'lerin başlarında geçen olaylar silsilesini içeren ve yine 3 sayfa sonra bile beni kendine hayran bırakan bir kitap..

Bugün vermiş olduğum kitap siparişlerim de geldiği için bu konuyla ilgili huzurum tavan yapmış durumda şuan =) Tavsiye üzerine henüz tanışmadığım Buket Uzuner'in kitaplarından birini aldım.Füreya'dan sonra ona başlayacağım inşallah... Bu iki yazarı şuan benim için daha da önemli kılan Füreya'nın Büyükada da geçmesi Buket Uzunerin de Büyükada aşığı olması..

Kendimi bildim bileli Büyükada ve diğer adalardan birinde yaşamayı hayal ediyorumm.O eski metruk evler,denizle birleşen yollar,yokuşlar.Tam olarak bu tutkuyu anlatamayacağım çünkü tarifi zor bir his bu.Bir çok kere gezmeye gittiğim ama her zamanda bundan daha fazlasını istediğim bir yer.Ve bu tutku sayesindedir ki özellikle Büyükada ile ilgili kitap,film,dizi herşeyi çok sevmişimdir.Hatırla Sevgili dizisine bağımlı olmam da bu sebeple olmuştur ve o dizi ile bir kere bir kere daha o zamanlar da yaşamak istemeşimdir ve ada da bahçe içinde küçük de olsa bir evim olsun istemişimdir ...
Metruk evlerde favorilerim arasındadır.Direk hol'e açılan büyük tahta dış kapı,gıcırdayan merdivenler,mis gibi tahta kokusu keşke öyle bir evde büyüyebilseydim dediğim en tatlı keşkelerimdendir sanırım.Nitekim beni her defasında içine alan mistik bir edası olan adalar metruk evlerle dolu...İstanbul'a çok başka bağlıydımdır aynı zamanda İstanbul ilçesi olması da böylesine sevme sebeplerimden bir tanesidir diye düşünüyorum.
Fayton,eski kokulu herşey,antika eşyalar,Gramafon sevdam hepsi hepsi Ada'daki o ev hayalimle birleşince nasıl tatlı oluyor,nasıl iyice beni içine alıyor bu hayaller anlatamam..

Umarım imkanlarım el verir de doğup büyümemiş olsam da emekliliğimden sonra yerleşebilirim Ada'ya..
Yanlış bir tarihte doğdum belki de kimbilir,çok eskiler de doğmam lazımdı herhalde =)

Ne kadar ifade edebildim bu sevgimi bilmiyorum ama bir şairin kaleminden mısralarla noktalamak istiyorum çok uzatmadan...

Bir başkadır büyükada da aşk
faytonun çıkardığı sesler 
kalp atışlarına denk
manzarada en güzel sen
arkanda yemyeşil bir memleket
uzanmak kırlara 
hayata yeniden başlamak uğruna
şahitler mavi deniz, beyaz bulutlar
babacan memur büyükada
nikahı kıymalı hemen oracıkta ...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder